Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju

Papież  Franciszek ogłosił dzisiejszy dzień 23 lutego Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. Papież zwrócił się o modlitwę szczególnie za Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan; kraje od lat nękane konfliktami zbrojnymi i wojną. Kraje, w których trwa bratobójcza walka o wpływy polityczne, społeczne i gospodarcze. Te jedne z najbiedniejszych krajów na świecie są dotknięte korupcją, wyzyskiem najsłabszych grup społecznych oraz przestępczością. Trwa w nich walka między grupami wpływów o podział zysków z eksploatacji ogromnych bogactw naturalnych. Miejscowa ludność żyje w poczuciu ciągłego zagrożenia, niestabilności społecznej oraz niesprawiedliwości.

Ojciec Emmanuel, jako misjonarz pracował w rejonie Ituri, w Kongo. Poniżej podzielił się swoim doświadczeniem pracy i dlaczego należy odpowiedzieć na apel Papieża Franciszka.

Konflikt w prowincji Ituri w północnowschodniej Demokratycznej Republice Konga jest wewnętrznym konfliktem.  Najgorętszy okres walk przypada na lata 1999 – 2003 między rolniczą ludnością Lendu a żyjącym z wypasu zwierząt ludem Hema. W wyniku zbrojnych starć ponad 60 tysięcy ludzi zostało zamordowanych.

Od 2003 roku sytuacja ludności się poprawiła, ale nie na tyle żeby powiedzieć, że zapanował pokój i oba plemiona żyją w zgodzie. W tym trudno dostępnym  terenie grupki rebeliantów atakowały i zabijały ludzi żyjących w wioskach, rabując ich dobytek. Ta groźba nieustannych ataków powoduje, że miejscowa ludność szuka schronienia w bezpieczniejszych rejonach, mimo tego, że w Kongo działają największe siły pokojowe ONZ na świecie.

Na zdjęciu, które zrobiłem 17 grudnia 2012, w drodze do kaplicy dojazdowej w Lengabo, oddalonej o 3 km od miasta Bunia, w którym pracowałem jako młody misjonarz, widać ludność, która ucieka z wioski, która została zaatakowana przez rebeliantów wcześniej w nocy. Odgłosy wystrzałów były ciągle słyszalne.

Obecnie ten konflikt się nie skończył, do dzisiejszego dnia  niewinne osoby są mordowane, szczególnie w okolicach miasta Djugu, gdzie trwają walki od grudnia 2017. Większość ludzi uciekła do stolicy prowincji, Bunia, gdzie UNHCR zorganizowało obozy.

Dołączmy do modlitwy i postu w dzisiejszy dzień, aby w ten sposób prosić o pokój dla ludzi żyjących w Kongo, ale również w południowym Sudanie. Przyłączając się do apelu Papieża Franciszka, pokażmy, że należymy do jednej rodziny dzieci bożych, i niedola drugiego człowieka, nawet tego żyjącego daleko, nie jest dla nas obojętna.