Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Najbliższa niedziela, 13 marca, będzie w Kościele w Polsce przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Modlitwie w tzw. niedzielę misyjną będzie towarzyszyła ogólnopolska zbiórka do puszek. Ofiary te zostaną przeznaczone na wsparcie dzieł prowadzonych przez 1800 misjonarzy z naszego kraju.

Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami obchodzony jest, od 2005 r., w drugą niedzielę Wielkiego Postu. W tym samym roku powstało Dzieło Pomocy „Ad Gentes” – specjalne biuro, które w imieniu polskich biskupów zajmuje się duchowym i materialnym wspieraniem misjonarzy. To ono rozdysponowuje środki zbierane w parafiach w niedzielę misyjną.

“Współpracując z Dziełem Ad Gentes mamy pewność, że te pieniądze będą bardzo dobrze spożytkowane i dotrą do najbardziej potrzebujących” – powiedział KAI ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM). Instytucja ta koordynuje pomoc między różnymi ośrodkami służącymi ewangelizacji w krajach misyjnych.

Ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” zaznacza, że Dzieło stara się aktywizować dzieci i młodzież do działania na rzecz ewangelizacji w odległych krajach. Organizuje m.in. ogólnopolski konkurs „Mój szkolny kolega z misji”, który cieszy się ogromnym powodzeniem w całej Polsce. Prowadzi też działalność wydawniczą, publikując książki o misjach, wydawnictwa dla dzieci, organizuje różne akcje w diecezjach i parafiach, zbierając też środki na potrzeby misji.

W 2020 r. do polskich misjonarzy trafiło ponad 1,4 mln zł. Dodatkowo w tymże roku udało się zebrać 2,6 mln zł na potrzeby wszystkich dotkniętych skutkami pandemii w krajach misyjnych.

Ks. Maciej Będziński podkreśla w rozmowie z KAI, że pieniądze zebrane w polskich parafiach w niedzielę misyjną przeznaczone są na realizację konkretnych potrzeb zgłaszanych przez polskich misjonarzy. Są to np. generatory prądotwórcze, rowery dla katechetów czy projekty związane z edukacją ewangelizatorów.

Obecnie w na misjach pracuje 1800 polskich misjonarzy. Są oni obecni w 99 krajach na pięciu kontynentach. Dyrektor krajowy PDM zwraca uwagę, że niedziela misyjna stanowi okazję do okazania z nimi solidarności. Można to zrobić poprzez modlitwę i przyjęcie Komunii św. w ich intencji, a także składając ofiarę pieniężną.

“Wsparcie materialne jest także bardzo potrzebne, zwłaszcza w tych terytoriach misyjnych, gdzie toczą się konflikty zbrojne, gdzie potrzeba inwestować w rozwój szkolnictwa czy medycyny” – zaznacza ks. Będziński. Dodaje, że ofiarując modlitwę i ofiarę misjonarzom pomagamy de facto milionom osób, z którymi i dla których oni pracują.