„Idźcie i głoście …” – Wspólna Misja Misjonarzy Afryki i Ruchu Światło – Życie

 

W dniach 15–20.01.2017 r. w Księżomierzy odbyła się Oaza Światłości organizowana przez Ruch Światło – Życie. Moderatorem, czyli osobą odpowiedzialną za prowadzenie rekolekcji był jeden z Ojców Białych – o. Mariusz Bartuzi. Pomagała mu siedmioosobowa grupa animatorów związanych na co dzień z Ruchem Światło – Życie. Wspólnie z nimi opiekował się grupą 48 uczestników w wieku 13-16 lat. Drugiego dnia rekolekcji o. Mariusz przybliżył uczestnikom sylwetkę Sługi Bożego kard. Karola Lavigerie. W środę 18 stycznia oprócz codziennych standardowych punktów programu jak Eucharystia, modlitwy poranne i wieczorne, medytacja Słowa Bożego czy warsztaty, ojciec Mariusz poprowadził półtoragodzinną pogadankę na temat misji Ojców Białych w Afryce. Zasadniczo opierała się ona o pytania zadawane ojcu przez uczestników i udzielaniu wyczerpujących odpowiedzi na nie.

To pierwsze rekolekcje o takiej nazwie w naszej diecezji. W poprzednich latach (jak również w bieżącym roku) Ruch Światło – Życie Archidiecezji Lubelskiej organizował takie rekolekcje jak: Kraina Jezusa (cz. I i II), Oaza Ewangelizacji oraz Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji. Ponadto Ruch Światło – Życie, zwany także Ruchem Żywego Kościoła koordynuje dłuższe – piętnastodniowe rekolekcje w okresie wakacji. Są to: Oaza Dzieci Bożych (I, II i III st.), Oaza Nowej Drogi (I, II i III st.) i Oaza Nowego Życia (także na trzech stopniach).

Miejmy nadzieję, że to nie koniec współpracy między Ruchem Światło – Życie i Misjonarzami Afryki. Przyświeca nam bowiem wspólny cel, wspólna misja – budowania żywych wspólnot Kościoła – zarówno w odległym Bamako, Luandzie czy Nairobi, jak i w niedalekich miejscowościach naszej archidiecezji. W misji tej, szczególnie czujemy się przynagleni słowami Chrystusa „Idźcie i głoście …”, które w bieżącym Roku Duszpasterskim towarzyszą całemu Kościołowi w Polsce.