Msza Święta dla studentów z Zimbabwe

W Polsce rozwija się silna i zorganizowana grupa studentów z Zimbabwe, którzy spotykają się regularnie. Od roku udaje nam się z Nimi współpracować przy okazji różnych wydarzeń. W ostatnią sobotę miało miejsce jedno z takich spotkań, które odbyło się w salezjańskiej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie. Razem uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył Ks. Lyton z diecezji Harare, aktualnie studiujący w Rzymie.
Zagraniczni studenci studiujący w Polsce przeżywali Triduum oraz Święta Zmartwychwstania Pańskiego na polskich parafiach w miejscu swojego zamieszkania, celebrując najważniejsze tajemnice naszej wiary w obcym sobie języku, dlatego podczas sobotniej Mszy Świętej studenci z Zimbabwe studiujący w największych polskich miastach jeszcze raz odnowili przyrzeczenia chrzcielne w języku Shona, który jest (obok Ndebele) jednym z najbardziej popularnych języków w Zimbabwe. Po Mszy Świętej przenieśliśmy się do Teatru Oratorium prowadzonym przez księży salezjanów, gdzie chóry z Lublina, Warszawy i Łodzi zaprezentowały swój muzyczny repertuar religijny.
Całość uzupełnił pyszny obiad, którego głównym składnikiem była sadza – narodowa potrawa z Zimbabwe.

Jednym z najważniejszych aspektów naszego charyzmatu jest ewangelizacja Afryki, ale w związku ze zmianami demograficznymi świata coraz częściej mówimy też o misji poza kontynentem afrykańskim. Takie spotkania są okazją do wspólnego rozeznawania tego jak Kościół powinien odpowiedzieć na te zmiany.