Święto NMP Królowej Afryki

Dzisiaj, 30 kwietnia, obchodzimy Święto Matki Bożej Królowej Afryki. Święto obchodzone jest w północnej Afryce oraz przez Zgromadzenia Ojców i Sióstr Białych. W Algierze ojcowie opiekują się Bazyliką pod tym samym wezwaniem, do której chrześcijanie jak i muzułmanie przybywają, aby prosić Maryję o wstawiennictwo. Z tego miejsca też wyruszały pierwsze karawany misyjne ojców i sióstr w głąb Afryki.

Figurę Matki Bożej otrzymał pierwszy biskup Algieru, Dupuch, w 1840 od Dzieci Maryi z Lyonu, we Francji. Po otrzymaniu figury, biskup postanowił wybudować kościół dla Maryi. To pragnienie i dzieło ukończył Kard. Lavigerie,nasz Założyciel, wstawiając figurę Matki Bożej Królowej Afryki do dużego Kościoła pod Jej wezwaniem, 4 maja 1873.

Trzy lata później, 30 kwietnia 1876 roku figurę Maryi ozdobiono drogocenną koroną, która była darem Ojca Świętego, Leona XIII. Tego dnia Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Afryki został podniesiony do godności Bazyliki. Figurę przyozdobiono również bogatą białą suknią i niebieskim płaszczem, które haftowane były złotą nitką na wzór haftów algierskich. Ostatnia suknia i płaszcz zostały zaprojektowane przez algierskiego artystę, muzułmanina, który głęboko czci Maryję, Matkę Jezusa.

MODLITWA DO NMP KRÓLOWEJ AFRYKI

Królowo Afryki, Matko nasza,

pamiętaj o narodach Afryki.

Aby Ci wszyscy,

których już porwał sobą Chrystus,

głosili Dobrą Nowinę całym swym życiem.

Matko, która byłaś przy Apostołach

gdy zakładano Kościół,

wspomagaj współczesnych apostołów,

aby odważnie głosili Słowo Boże.

Ty, która otwarta na Ducha Świętego,

byłaś gotowa powitać Chrystusa w sobie,

i wydać Go na świat,

wyproś dla wielu młodych ludzi

podobną otwartość i dostępność.

Pani Afryko, Królowo Pokoju,

wyproś dar pokoju dla narodów rozdartych

przez urazy, nienawiść i rasizm.

Niech przykazanie Miłości Twojego Syna

zwycięży i pojedna wszystkie serca,

aby razem mogły Śpiewać Chwałę

Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Amen.