Metropolitalny Kongres Misyjny w Rudach Raciborskich.
23 kwietnia 2016 r
Misjonarze Afryki w osobach ojców Mariusza Bartuziego i Antoniego Markowskiego z wielką, misyjną radością, wzięli w nim udział.
W Rudach Raciborskich jest przepiękny, pocysterski kompleks klasztorny z gotyckim Kościołem obchodzącym w tym roku 713 rocznicę konsekracji i przepięknym parkiem.
Przyjechaliśmy do Rud w sobotę o godz. 9.00 i po wstępnym zapoznaniu się z osobą głównego organizatora ks Grzegorza Wita, rozpoczęliśmy trudną pracę przygotowania niewielkiej wystawy o nas, Misjonarzach Afryki, naszej misyjnej pracy wraz z różnymi misyjnymi eksponatami i pamiątkami. Zaraz po zakończeniu tej pracy, zaczęli się zjawić przy naszym stole, różne osoby, dzieci, młodzież i dorośli.
O godz. 10 w Bazylice nastąpiło uroczyste otwarcie Kongresu. Kościół był wypełniony i zrobiło się kolorowo. Zgodnie z zamysłem organizatorów grupy poszczególnych diecezji miały ze sobą element stroju w wybranym kolorze, nawiązującym do barw misyjnego różańca. I tak grupy z diecezji gliwickiej przybrały kolor czerwony, katowickiej – niebieski, opolskiej – zielony, symbolizujący Afrykę, a z diecezji sosnowieckiej – żółty.
Podczas modlitwy otwierającej Kongres został zaprezentowany jego motyw przewodni, nawiązujący do Jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski- „Od chrztu do misji”.
W związku z tym wszystkie wszystkie uczestniczące grupy misyjne przygotowały i zabrały ze sobą „metryki chrztu” w kształcie kropli wody na kartce wielkości A4, na której została zapisana nazwa i adres grupy. Zamysłem bowiem było, aby przy wyjeździe z Kongresu zabrać Kropelkę innej grupy niż własna i przesłać jej pozdrowienia jako wyraz jedności w dziele misyjnym Kościoła.
Dla ukazania powszechności animacji misyjnej, obejmującej wszystkie grupy wiekowe, aby przezwyciężać skojarzenia, że formacja misyjna jest jedynie dla dzieci, po zakończeniu modlitwy otwierającej, rozpoczęły się spotkania formacyjne dla poszczególnych grup wiekowych. Dorośli pozostali w Kościele, a spotkanie z nimi prowadziły osoby odpowiedzialne z diecezji gliwickiej. Młodzież miała swoje spotkanie w domu rekolekcyjnym, a odpowiadała za to diecezja opolska. Dzieci rozproszyły się, w zorganizowanych grupach, po parku, aby poznawać sprawy misyjne poprzez gry i zabawy, a odpowiadała za to archidiecezja katowicka.
O 11.45 wysłuchaliśmy przejmującego świadectwa kapłana z Chin ks. Stanisława, który odbył formację seminaryjną w Polsce, ale został wyświęcony na kapłana w Chinach. Jest to w dalszym ciągu Kościół cierpiący. Naszym wspólnym gestem było przekazanie darów i ofiar zebranych podczas Mszy św. dla podziemnego Kościoła w Chinach.
Msza św. rozpoczęła się w południe pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego abp Wiktora Skworca. W koncelebrze uczestniczył Biskup Pomocniczy diecezji Opolskiej Paweł Stobrawa. Koncelebrowało 30 kapłanów w tym dwóch rodowitych Afrykańczyków.
Po Mszy św. wszyscy mogli się posilić wspaniałą, peruwiańską zupą.
W trakcie posiłku można było słuchać koncertu muzyki gospel w wykonaniu chóru „Przebudzenie”.
Na zakończenie modliliśmy się koronką do Miłosierdzia Bożego i wysłuchaliśmy świadectwa stałego diakona z Czech Leoša Halbrštáta, który jest krajowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w czeskim Kościele.
Opuszczając przepiękne i gościnne Rudy Raciborskie czuliśmy rozpalony na nowo zapał misyjny, jeszcze mocniejszą motywację działania na rzecz misji. Dobrze, że tam, jako Misjonarze Afryki, byliśmy!
Zachęcamy do przemyśleń jak realizujemy w naszym życiu podstawowy owoc sakramentu chrztu- czynny udział w misji Kościoła.