Święcenia biskupie o. Richarda Baawobr, generała Ojców Białych

O. Jacek Wróblewski był świadkiem święceń biskupich ojca Richarda Baawobr, oto jego relacja z tego wydarzenia:

„W sobotę 7 maja na stadionie miejskim w Wa na północy Ghany mała miejsce uroczystość święceń biskupich dotychczasowego generała naszego Zgromadzenia: ojca Richarda Baawobr. Uroczystości święceń przewodniczył kardynał Peter Turkson z Ghany, który specjalnie przyjechał z Watykanu, gdzie to pełni funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Obecni byli także wszyscy biskupi z Ghany, a także biskupi z krajów sąsiednich: Burkina Faso, Togo i Nigeria. W gronie biskupów nie zabrakło także naszych dwóch współbraci, którzy pełnią biskupią posługę w Kongo: JE Willy Ngumbi oraz JE Christopher Amade. Licznie byli reprezentowani oczywiście i Ojcowie Biali, było nas blisko stu przybyłych z Ghany, Nigerii, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali, Nigru, Togo, Nigerii, Ugandy, Francji i Włoch. Cieszyłem się ogromnie, że mogłem się znaleźć w tym braterskim gronie. Należy również wspomnieć bardzo liczną obecność duchowieństwa lokalnego oraz całe rzesze sióstr zakonnych, a wśród nich Siostry Białe. Władze państwowe były reprezentowane przez wiceprezydenta Ghany: Kwessi Amissa Arthur. Obecni byli także przedstawiciele kościołów protestanckich, jak i innych wyznań: islam i religie tradycyjne. Nie zabrakło oczywiście licznej rodziny i krewnych ojca Richarda, w tym jego Mamy, która z wielką godnością przeżywała to na pewno wzruszające dla niej wydarzenie.

Wybór stadionu okazał się bardzo dobrą opcją, gdyż tłumy wiernych, które uczestniczyły w tych uroczystościach nie pomieściłyby się w żadnym kościele.

Msza Święta trwała blisko 6 godzin ! Zachowano oczywiście wszystkie niezbędne formuły, które towarzyszą tego rodzaju uroczystości, w tym zaprezentowanie i odczytanie dekretu papieża Franciszka mianującego naszego współbrata na biskupa diecezji Wa oraz obietnica posłuszeństwa złożona na ręce nowo wyświęconego biskupa przez księży diecezji Wa.

Liturgia była oczywiście ubogacona wspaniałymi śpiewami i tańcami do akompaniamentu ksylofonów, instrumentów, które są charakterystyczne dla kultury ludu Dagara, do którego przynależy biskup Richard.

Nazajutrz w niedzielę, tym razem już w katedrze, miała miejsce Msza dziękczynna. I ponownie pojawiły się tłumy wiernych, których większość musiała pozostać na zewnątrz świątyni w blisko 40 stopniowym upale. Tej Eucharystii przewodniczył nowy biskup Wa. To co zwracało uwagę, to fakt, iż biskup Richard używał głównie lokalnego języka dagari zamiast angielskiego, pokazując w ten sposób , że mimo wielu lat spędzonych z dala od swoich rodzinnych stron, nie zapomniał on o swoich korzeniach. Ponownie liturgia była żywa, roztańczona i rozśpiewana. A w procesji z darami pojawiło się 10 kóz…..

Biskup Richard Baawaobr jest czwartym ordynariuszem diecezji Wa, która została erygowana w 1959 roku, tym samym kiedy to urodził się o. Richard. Innym szczęśliwym zbiegiem okoliczności jest sama data święceń – gdyż pierwszy biskup dieczji Wa, a późniejszy kardynał, i obecnie kandydat na Ołtarze – JE Peter Porekuu Dery został wyświęcony na biskupa dokładnie tego samego dnia czyli 7 maja, ale 57 lat wcześniej. Biskup Richard przejmuje posługę z rąk JE Paula Bemile, który już 2 lata temu doszedł do wieku emerytalnego.

W trakcie uroczystości dużo ciepłych słów uznania skierowano do Misjonarzy Afryki, co nie dziwi, gdyż to właśnie Ojcowie Biali dokonali ewangelizacji tego regionu Ghany w latach 20-ych i 30-ych XX wieku.”

o.Jacek Wróblewski

ordination Wa 1 ordination Wa 2 ordination Wa 3 ordination Wa 4 ordination Wa 5 Ordination Wa 6 Załącznik pocztowy