Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła – relacja z Mszy Św. Misyjnej

Tę prawdę przybliżył nam o. Emmanuel Noufé, który w ramach kolejnego spotkania dla Przyjaciół przewodniczył Mszy świętej oraz poprowadził spotkanie, na którym opowiedział nam jak wyglądała jego praca na misjach w Republice Demokratycznej Konga.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 18.00, podczas której modliliśmy się za misje i misjonarzy.

Tego dnia Kościół obchodził rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. O. Emmanuel przybliżył nam prawdę płynącą z ewangelii, w której Jezus troszczy się o świątynię.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że Kościół jest tam, gdzie jest obecny żywy Bóg i gdzie są obecni Jego wyznawcy i głosiciele.

O. Emmanuel zaznaczył, że modlitwa nie powinna być handlowaniem z Bogiem. Nie zwracamy się do Boga po to, aby skłonić Go do działania, aby prosić o łaski, dary i przekonać aby nas kochał.

Modlimy się dlatego, że Bóg już działa, obdarza nas darami, pokojem i pierwszy nas ukochał.

Po wspólnej Eucharystii udaliśmy się na poczęstunek oraz spotkanie do sali wykładowej. Ojciec Emmanuel pochodzi z Burkina Faso – państwa w zachodniej Afryce. Na misjach w Kongo przebywał przez 6 lat, gdzie pracował w kilku parafiach i przynależących do nich kaplicach. Podzielił się z nami doświadczeniem swojej pracy, ale przede wszystkim doświadczeniem spotkania z drugim człowiekiem.

Słowa wypowiedziane w czasie Eucharystii przypominające, że Kościół jest miejscem, w którym każdy człowiek może odnaleźć spokój, nadzieję, akceptację – znajdują odzwierciedlenie w życiu codziennym mieszkańców Kongo, którzy, pomimo panującego ubóstwa, trudnych realiów życia i wielu codziennych problemów, znajdują w Kościele radość, dzielą się tym co mają i chwalą Pana Boga tańcem i śpiewem.

Bardzo dziękujemy o. Emmanuelowi za podzielenie się swoim doświadczeniem.

Jest on osobą o bardzo pozytywnym usposobieniu i z dużym poczuciem humoru, który podczas spotkania udzielił się każdemu.

MM