Diecezjalne święto małych misjonarzy

Blisko dwustu przedstawicieli Kolędników Misyjnych z kilkunastu kół działających w naszej diecezji spotkało się 10 lutego w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Buśnie, aby wspólnie z księdzem biskupem Marianem Rojkiem podsumować tegoroczne kolędowanie na rzecz misji.

Na zawiązanie wspólnoty ks. Andrzej Łuszcz – Dyrektor Diecezjalnych Dzieł Misyjnych poprosił o prezentację każdej z przybyłych grup. Było barwnie, kolorowo i przede wszystkim radośnie – ponieważ dzieci przebrały się w swoje kolędnicze stroje.

Punktem centralnym spotkania była dziękczynna Eucharystia za posługę kolędowania z prośbą o rozwój misji i o nowe powołania misyjne. Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Pasterz Diecezji. Ksiądz biskup Marian na kanwie Ewangelii o Trzech Królach wraz z zapalanymi świecami symbolizującymi pięć kontynentów zwrócił uwagę na pięć aspektów kolędowania misyjnego jakimi są: mądrość, droga, znak, pytanie aż po pokłon przed Jezusem.

Pasterz naszej Diecezji pogratulował i podziękował dzieciom, ich rodzicom, opiekunom, nauczycielom, katechetom i duszpasterzom za zaangażowanie w akcję. Przypomniał jednocześnie, że każdy z nas jest misjonarzem i powinien realizować swoje powołanie nieustannie przez całe życie.

Po Mszy św. był krótki konkurs wiedzy o konkurs wiedzy o Libanie i Syrii. Na zakończenie zabawy wszyscy, nie tylko znający odpowiedzi, otrzymali cukierki i upominki misyjne.

Niezwykłym wydarzeniem w czasie animacji prowadzonej przez ojców białych o. Norberta z Kongo i tłumaczącego go o. Marcina, była prezentacja rekwizytów, a szczególnie piłki. Wiele radości było również przy nauce tańca i śpiewu afrykańskiej piosenki, którą wspólnie udało się zaśpiewać.

Wśród zaproszonych gości był również misjonarz świecki, Pan Konrad Czernichowski, przedstawiciel Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, który opowiadał jak wygląda życie w Kamerunie. Pan Czernichowski zachęcał zarówno młodszych, jak i starszych do wsparcia konkretnego dziecka w Afryce w ramach programu „Adopcja serca”.

Na zakończenie spotkania w kościele wszystkie przybyłe do Buśna koła dostały podziękowania a trud kolędowania i obecność na diecezjalnym święcie małych misjonarzy. A po wspólnym zdjęciu wszyscy udali się na plac przy kościele, gdzie już na nich czekały kolejne atrakcje, ognisko, pieczenie kiełbasek, kulig…

Z pewnością radośni i z nowymi doświadczeniami w głoszeniu Ewangelii spotkajmy się w Buśnie za rok.

Tekst: p. Anna Maciukiewicz