Film o ,,Nomadach Ewangelii.”

Ekipa telewizji EWTN odwiedziła nasz Dom Generalny w Rzymie i przygotowała interesujący materiał o naszym zgromadzeniu. Zapraszamy Cię do jego obejrzenia.  Jest to podróż przez historię Misjonarzy Afryki okraszona refleksjami naszych współbraci z Rzymu na temat przyszłości Kościoła w Afryce.  🌍🙏

 

 

Założone w 1868 roku przez kard. Karola Lavigerie, arcybiskupa Algierii i Kartaginy, Zgromadzenie Misjonarzy Afryki ma na celu ewangelizację ludności Afryki. Kardynał Lavigerie wprowadził dla członków zgromadzenia biały habit, wzorowany na tradycyjnym stroju północnoafrykańskim, składający się z białego habitu i burnusu z kapturem, a na szyi różaniec, który miał symbolizować ich oddanie modlitwie.

O. Stanley Lubungo (Przełożony Generalny Misjonarzy Afryki): Historycznie jesteśmy postrzegani jako zgromadzenie misyjne, które przyniosło wiarę katolicką do wielu krajów afrykańskich, więc jesteśmy znani z tego, że udajemy się do miejsc, gdzie wiara nie jest jeszcze znana.

Często mówi się, że przyszłość Kościoła Katolickiego jest w Afryce, gdzie powołania kwitną, życie parafialne tętni życiem, a całkowita liczba katolików wkrótce przewyższy liczbę katolików w Europie. Frekwencja na Mszach Świętych – kluczowy wskaźnik zaangażowania religijnego – jest znacznie wyższa w krajach afrykańskich niż średnia światowa. Afryka od dawna jest uznawana za kluczową część przyszłości katolicyzmu. W 1910 roku mieszkało tam (w Afryce) mniej niż 1 milion katolików, zaś obecnie populacja katolików w Afryce wynosi 265 milionów ludzi. Misjonarze Afryki odegrali zasadniczą rolę w zasianiu ziarna wiary w sercu kontynentu. Papież Franciszek nadal poświęca szczególną uwagę duszpasterską Afryce. Zaświadczył o tym podczas swojej historycznej podróży papieskiej do Republiki Demokratycznej Konga. Żarliwie błagał tam w imieniu Afryki, mówiąc: ,,Niech będzie bohaterem swego przeznaczenia."

O. Stanley: Nasi współbracia są pionierami misji. Zajmowali się szczególnie pierwszą ewangelizacją, zakładając wspólnoty chrześcijańskie i budując kościoły. Jesteśmy inicjatorami, którzy kładli fundamenty pod lokalny kościół i formację duchowieństwa, a następnie przenosili się w inne miejsca.

Kiedy powstawało Zgromadzenie Misjonarzy Afryki w 1868 roku, jego dom macierzysty znajdował się w Algierii. Po odzyskaniu niepodległości przez Algierię, dom macierzysty został przeniesiony do Rzymu. EWTN odwiedził misjonarzy, aby dowiedzieć się o ich nadziejach związanych z Afryką oraz o tym, co ich zdaniem jest największym wyzwaniem dla ewangelizacji kontynentu.

O. Luigi Morel: Jest nadzieja, że Kościół będzie się rozwijał i stawał się niezależny, autonomiczny, zdolny do przedstawienia własnego wkładu w rozwój liturgii, w rozumieniu Biblii, zamiast po prostu podążać za tym, czego ich nauczono. 

Luigi jest kapłanem Misjonarzy Afryki od 1971 roku. Pracował w Mozambiku, Kenii i RPA. Postrzega działalność edukacyjną Ojców Białych jako fundamentalną dla ewangelizacji.

O. Luigi: Zawsze podkreślamy, że edukacja obejmuje czytanie, pisanie i zdobycie wiedzy o tym, co jest istotne, nie tylko dlatego, że Biblia jest księgą, którą trzeba czytać (a nie tylko znać na pamięć), ale także dlatego, że te umiejętności mogą przyczynić się do ogólnego rozwoju człowieka.

Salvatore, pochodzący z Meksyku, służył jako ksiądz w Zgromadzeniu Misjonarzy Afryki przez 25 lat we wschodniej części Republiki Demokratycznej Konga. Regularnie stawiał czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem.

O. Salvatore: Myślę, że największymi wyzwaniami, z którymi musiałem się zmierzyć przez wszystkie te lata w Kongo, było samo życie, a tym bardziej – powiedziałbym – takie przetrwanie, aby żyć Ewangelią w sytuacji niepewności i ciągłej przemocy, która jest dość trudna. Jak pomóc ludziom żyć wiarą w dojrzały sposób, w sytuacjach, w których życie, które prowadzą, nie jest szanowane.

Patrząc w przyszłość, przełożony generalny Misjonarzy Afryki, O. Stanley, optymistycznie ocenia perspektywy Kościoła w Afryce, pomimo wielu wyzwań, przed którymi stoi.

O. Stanley: Są dwa wyjątkowe wyzwania. Tak jak powiedziałem, przez większość czasu udajemy się do odległych obszarów. Wyzwaniem jest ubóstwo w większości miejsc, w których pracujemy. Drugie wyzwanie jest naprawdę bardzo nowe na kontynencie, nawet jeśli było tam wcześniej. Jest to kwestia bezpieczeństwa. Naprawdę trzeba nieraz dobrze się zastanowić, zanim podejmiesz decyzję o udaniu się w niektóre miejsca. Dla mnie to są podstawowe wyzwania.

W 2019 roku Misjonarze Afryki obchodzili 150. rocznicę swojego powstania. Przy tej okazji papież Franciszek spotykając się z nimi nazwał ich "Nomadami Ewangelii".