O uchodźcach u Ojców Białych

W sobotę, 7 kwietnia, w naszym domu odbyły się warsztaty na temat uchodźców i migrantów, które zgromadziły uczestników z Lublina, Wrocławia, okolic Warszawy, Włoch i Tanzanii 😉

Rozmawialiśmy o faktach i mitach dotyczących migracji i uchodźstwa, ale też sporo o integracji. Mówiliśmy o wyzwaniach, przed jakimi stają cudzoziemcy i cudzoziemki przybywający do innego kraju, a także potrzebach nas, „tubylców”, którzy chcemy przyjąć ludzi i pomóc im mądrze. Wreszcie – rozmawialiśmy o tym, że motywacją do udzielania ludziom pomocy dla chrześcijan jest nasza religia. Pojawił się na spotkaniu także wątek międzyreligijny – gościemspotkania była uchodźczyni z Czeczenii, Lida. Podzieliła się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem, jak to jest być muzułmanką i uchodźczynią w Polsce.

Dziękujemy bardzo Pani Agnieszce Kosowicz z Fundacji Polskie Forum Migracyjne i Pani Aleksandrze Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej za przygotowanie i poprowadzenie naszych pierwszych warsztatów o uchodźcach. Mówimy „pierwszych” gdyż liczymy, iż nasza współpraca rozwinie się i nabierze konkretnych form w przyszłości.

Sobotnie warsztaty dotyczące uchodźctwa i migracji były pierwszymi o tej tematyce, w których uczestniczyłam. Pokazały mi one jak wiele w naszych głowach stereotypów, uproszczeń, czarno-białych wizji świata. Konkretne przykłady ludzkich losów, często bardzo traumatycznych, ukazywały pole do działania podyktowanego współczuciem, wrażliwością, solidarnością, „wyobraźnią miłosierdzia”. To spotkanie wzbudziło we mnie chęć poszerzania wiedzy dotyczącej sytuacji migrantów oraz uświadomiło potrzebę otwartości podczas jej zgłębiania.

Uczestniczka