Radosna Wiadomość: Uwolnienie Ojca Ha-Jo.

 

 

Serca naszej wspólnoty wibrują radością, gdy Prowincja Afryki Zachodniej naszego Zgromadzenia przekazała nam dobrą nowinę – Ojciec Ha-Jo, znany również jako Ojciec Hans-Joachim Lohre, został uwolniony. Chociaż ta doniosła chwila nadeszła 26 listopada 2023 roku, w dniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata oraz w rocznicę narodzin do nieba naszego założyciela, Kardynała Karola Lavigerie, to oficjalne potwierdzenie o uwolnieniu Ojca Ha-Jo otrzymaliśmy dopiero dzisiaj. 

 

Ta radosna nowina jest dla nas źródłem głębokiej wdzięczności, gdyż Ojciec Ha-Jo, po roku i sześciu dniach niewoli, może ponownie cieszyć się wolnością. W momencie jego porwania 20 listopada 2022 roku w Bamako, Mali, rozpoczęła się trudna i niepewna podróż, pełna samotności i bezradności. Jednak dzisiaj dziękujemy Bogu za to, że udało Mu się przejść przez to doświadczenie.

W dniu rocznicy porwania, wiele naszych wspólnot organizowało modlitwy, Msze Święte i czuwania modlitewne. W naszej wspólnocie modliliśmy się codziennie o uwolnienie O. Ha-Jo, a podczas ostatniego dnia skupienia odprawiliśmy Mszę Świętą w tej intencji.  Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli się do nas w tych modlitwach.

Po odzyskaniu wolności Ojciec Ha-Jo wrócił do Niemiec, swego ojczystego kraju, aby spotkać się z najbliższymi i poddać się niezbędnej opiece. Jego zdrowie, poddane próbie przez długie miesiące niewoli, wymaga teraz szczególnej troski. Modlimy się, aby szybko wrócił do pełni sił i aby zminimalizować ewentualne następstwa traumatycznych przeżyć.

Nasza wspólnota w Natalinie dołącza się do podziękowań, które władze naszego Zgromadzenia skierowały do  wszystkich, którzy przyczynili się do uwolnienia Ojca Ha-Jo – władzom malijskim, przedstawicielom Niemiec oraz wszystkim ludziom, których imiona pozostają nam nieznane, a których zaangażowanie było kluczowe. My również dzielimy naszą radość z Kościołem w Mali.

The Liberation of Father Hans-Joachim Lohre | Mafrome

 

 

 


Słysząc w mediach o porwaniu, wielu z Was pytało nas o sytuację O. Ha-Jo, jako że kiedyś, na początku lat 90- tych, pracował On w Polsce. Ze względu na bezpieczeństwo O. Ha-Jo oraz skuteczność prowadzonych działań, dotychczas nie informowaliśmy publicznie o wysiłkach zmierzających do jego uwolnienia.

Prowadzono akcje na wielu płaszczyznach, w tym dyplomatycznej i bezpieczeństwa. W trosce o skuteczność tych działań oraz bezpieczeństwo O. Ha-Jo, władze Zgromadzenia zdecydowały nie udzielać publicznych informacji na temat konkretnych środków podjętych w celu uwolnienia naszego współbrata.

Zaangażowani w tę sprawę ludzie oraz instytucje pracowały intensywnie, aby O. Ha-Jo mógł wrócić do swojej pracy misyjnej. Prosimy o zrozumienie i szacunek dla decyzji o zachowaniu dyskrecji w tej kwestii.