Relacja z Mszy misyjnej w lutym

W zeszłą sobotę wieczorem 10 lutego 2018 roku, w naszym domu misyjnym w Natalinie kolejny raz miała miejsce Msza święta dla przyjaciół. Przy ołtarzu pańskim modliliśmy się razem z o. Norbertem Mwishabongo, Misjonarzem Afryki z Kongo, który pracuje we Francji jako dyrektor od spraw powołań i animacji misyjnej Misjonarzy Afryki.

W ostatnim czasie w naszym domu gościliśmy wielu Ojców Białych z prowincji europejskiej. Przyjechali oni na spotkanie, aby podzielić się doświadczeniami pracy powołaniowej i animacji misyjnej. Prosimy o waszą gorącą modlitwę. W kontekście zsekularyzowanej Zachodniej Europy podejmujemy wiele wysiłków na rzecz wzbudzania powołań i promocji Kościoła afrykańskiego. Niech dobry Bóg nam pobłogosławi. Naszym pragnieniem jest aby, mimo braku powołań Europa ciągle wysyłała głosicieli Dobrej Nowiny do Afryki. W Polsce cieszymy się, że Kamil Tomasiak powrócił do naszej wspólnoty, aby na nowo rozważać swoja drogę powołania misyjnego.

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes modliliśmy się szczególnie za ludzi chorych i cierpiących. Zachęcała nas do tego ewangelia o Jezusie, który uzdrawia trędowatego. Jako misjonarze wiemy jak dużo zawdzięczamy ludziom chorym, ofiarującym swoje cierpienia w intencji ewangelizacji Afryki. Trąd to choroba ciągle spotykana na Czarnym Lądzie. Zwykle kojarzy się nam z okropną deformacją ludzkiego ciała, ale  jej inną straszną konsekwencją jest całkowite odizolowanie społeczne ludzi dotkniętych trądem. We współczesnym świecie jest tak wiele ludzi wykluczonych ze względu na choroby, cierpienie, ubóstwo, przynależność plemienną.

Ojciec Bogusław, nawiązując w kazaniu do swoich doświadczeń w Burundi, mówił o tragicznej sytuacji społecznej pigmejów, zwanych w tym kraju jako lud Twa (3 % społeczeństwa). Dwa inne plemiona (Hutu i Tutsi) zamieszkujące ten mały górzysty kraj nad jeziorem Tanganika pogardzają nimi spychając ich na społeczno ekonomiczny margines. Po Mszy Świętej wszyscy mieli szansę poznać trochę bliżej Burundi ze zdjęć i opowieści o. Bogusława, i dwóch innych osób, które odwiedziło Burundi (o. Marcin i pan Janusza Szwajewski).

Zapraszamy do Natalina na następną Mszę świętą dla przyjaciół  i spotkanie o Afryce już w okresie Wielkiego Postu, w sobotę 10 marca 2018 roku, o godzinie 18-tej w naszej odnowionej kaplicy pod wezwaniem Męczenników z Ugandy.

Z Panem Bogiem

Wspólnota Misjonarzy Afryki w Natalinie koło Lublina.