Relacja ze spotkania rodzin misjonarzy i z Mszy św. odpustowej

Już od 2002 roku w miesiącu czerwcu kontynuujemy tradycję spotkań rodziców i rodzin ojców oraz kleryków Misjonarzy Afryki. Te coroczne spotkania tworzą atmosferę solidarności. W duchu wzajemnej miłości, rodzice i członkowie naszych rodzin dzielą się troska o powołanie swoich synów i braci. W te lata, kiedy odbywały się święcenia kapłańskie lub przyrzeczenia misyjne polskich Misjonarzy Afryki, już same uroczystości pełniły tę role. Nasi bliscy mogli dzielić się radością kolejnej rodziny, która na dobre wchodziła do szerszej rodziny Ojców Białych. Te weekendowe spotkania są przeżywane w klimacie wiary. Podstawą jest wspólna modlitwa i Eucharystia. Nasza wspólnota ma okazję przedstawić wiadomości z Polski i Afryki. Żelaznym punktem programu jest połączenie internetowe z polskimi Misjonarzami Afryki aktualnie przebywającymi na Czarnym Lądzie. Nie brakuje także czasu na towarzyską rozmowę przy posiłku lub grillu. Rodzice i członkowie rodzin wspierają się wzajemnym świadectwem, wymieniają się informacjami i opowiadają o przeżyciach swoich misjonarzy.

W sobotni ranek słuchaliśmy świadectw z misji ojców przybyłych z Afryki na wakacje do Polski: o. Franciszek Szczurek (Zambia), o. Jacek Wróblewski (Ghana), o. Marcin Perfikowski (Zambia) i o. Marcin Zaguła (Rzym). Swoje kilka minut mieli nasi dwaj klerycy, którzy przygotowali prezentacje na temat Afryki. Kamil Tomasiak mówił o prezydencie Juliuszu Nyerere, założycielu niepodległego państwa tanzańskiego, a zarazem kandydacie Kościoła Katolickiego na ołtarze. Rafał Chlastawa zapoznawał nas z trudną historią niełatwych relacji rasowych Afryki Południowej. Zaczynając od apartheidu poprzez postać Nelsona Mandeli do współczesności tego najważniejszego kraju południa Afryki. Popołudniu rozmawialiśmy z o. Pawłem Huleckim i o Darkiem Zielińskim w Burkina Faso, z o. Adamem Chomą na Wybrzeżu Kości Słoniowej, z o. Krzysztofem Stolarskim w Algierii i o. Tomaszem Podrazikiem w Tanzanii. Dzięki bezpośrednim rozmowom troski i radości ich misji stały się bliskie nam wszystkim.

W tym roku spotkanie rodziców było związane z odpustem 22 świętych męczenników z Ugandy, Karola Lwangi i ich towarzyszy. Ich krew i świadectwo miłości do Chrystusa jest owocem misji Ojców Białych i stała się nasieniem Kościoła w Ugandzie i całej Afryce. Głównym akcentem była Eucharystia odprawiona w sobotni wieczór, 8 czerwca 2019 roku o godz. 18.00. Ogarnialiśmy nasza modlitwą te wszystkie osoby i misje, które spotkaliśmy w ciągu dnia. Mszy Świętej przewodniczył jej o. Franciszek Szczurek. W swojej homilii podkreślał, na przykładzie tych młodych afrykańskich chrześcijan, potrzebę świadectwa wiary w codziennym życiu. Misyjne powołanie rodzi się w sercach młodych ludzi, dzięki przykładowi wiary rodziców.

Po Eucharystii wraz z gośćmi przybyłymi na odpust zasiedliśmy do grilla. Dobre rzeczy na ruszcie przypiekały się pod czujnym okiem o. Mateusza Wężyka. Pan Bóg obdarzył nas piękną pogodą, a rozmowy trwały aż do późnego wieczora. W niedzielę wszyscy pojechali do miejscowej parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika na Sławinie, gdzie Ojcowie Biali posługują na Eucharystii o godz. 9.30. Po zdjęciowej sesji, rodzice i członkowie rodzin zapoznali się z działalnością i planami stowarzyszenia Przyjaciół Misjonarzy Afryki. Ta prezentacja została przygotowana przez panią Agatę Mostowską.

Wszyscy rodzice podkreślali, że z niecierpliwością czekają już na następne spotkanie. Okazja nadarzy się jeszcze w tym roku kalendarzowym z powodu zakończenia roku jubileuszowego 150-lecia Misjonarzy Afryki. Uroczysta Eucharystia będzie miała miejsce w niedzielę 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, święta patronalnego naszego zgromadzenia.