Spotkanie stażystów Prowincji Afryki Zachodniej

Pozdrawiam serdecznie z Burkina Faso. Przez jakiś czas nie było ode mnie informacji, stąd też chciałem podzielić się swoimi wrażeniami ze spotkania stażystów Prowincji Afryki Zachodniej, które miało miejsce w dniach 6 – 11 lutego w Bobo Dioulaso. Wraz ze mną byli tam stażyści z Burkina Faso, Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak co roku spotkaliśmy się, aby wymienić się swoimi doświadczeniami stażu. To był główny punkt tego spotkania. Każdy z nas opowiadał o swoich problemach, smutkach, radościach podczas stażu apostolskiego. Jest to o tyle istotne, że w naszym zjeździe brali udział zarówno stażyści pierwszego roku, którzy jak ja, stawiają dopiero pierwsze kroki w misyjnej rzeczywistości oraz stażyści z roku drugiego, powoli kończący ten etap formacji, poprzedzający studia teologiczne.

Oprócz wymiany doświadczeń mieliśmy sesje mówiące o roli stażysty we wspólnocie Misjonarzy Afryki, relacji chrześcijańsko-islamskich ze względu na dużą obecność muzułmanów w Afryce Zachodniej. Był to też czas na zadanie sobie pytania w jaki sposób żyjemy tym, czego nauczyliśmy się o Panu Bogu i o sobie w nowicjacie.

Nie zabrakło też czasu na rekreację. Odwiedziliśmy wodospady Banfora, stanowiące jedną z większych atrakcji turystycznych w Burkina Faso oraz plantację trzciny cukrowej.

Po samym spotkaniu wróciłem do domu w Koudougou, aby kontynuować dalej mój staż. Z tej okazji chciałem podziękować wszystkim za pamięć i zapewnić o jedności w modlitwie, zwłaszcza o pokój w Burkina Faso i na Ukrainie.

Rafał Chlastawa