Korzystając z zaproszenia i otwartości serca Ojców Białych uczniowie klasy 2b Technikum Samochodowego wraz z nauczycielami, 17 maja 2022 roku, wybrali się z wizytą do jedynego w Polsce Domu Zakonnego Misjonarzy Afryki, mieszczącego się w Natalinie k/Lublina.
I mimo, że w Polsce wiosna dopiero budzi się do życia i temperatury wahają się znacznie, to po przekroczeniu bramy wejściowej Domu Ojców Białych wkroczyliśmy w zupełnie inne – wprost równikowe klimaty. W Domu Zakonnym powitał nas ojciec Paweł Mazurek MAfr i jako dobry gospodarz miejsca towarzyszył nam przez cały dzień.
Nasz jednodniowy pobyt rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej, by nakarmić się Bożym Słowem, Eucharystią umocnić swoją wiarę i upewnić się w czynieniu dobra. Przykład i ofiarna służba Apostoła Narodów – świętego Pawła motywowała nas do trwania przy Chrystusie mimo przeszkód i barier, które stawia przed nami świat. Wspólną modlitwę upiększyła oprawa muzyczna w wykonaniu Pani Teresy Kmieć, która poprowadziła śpiew, bo jak mawiał święty Augustyn: „Kto śpiewa – dwa razy się modli”.
Po skończonej Eucharystii udaliśmy się na zwiedzanie Domu, który pełni również funkcję seminarium duchownego, gdzie przyszli misjonarze odbywają swoją formację duchowo-intelektualną. I tak mieliśmy okazję wysłuchać licznych opowieści z misyjnego życia, obejrzeć współczesne zdjęcia, jak również stare fotografie z początków tworzenia misji, poznać historię pierwszych misjonarzy, w tym założyciela Zgromadzenia – kardynała Karola Lavigerie. W korytarzach Domu mijaliśmy z dużym zainteresowaniem liczne gabloty z pamiątkami przywiezionymi z różnych zakątków Afryki (rzeźby, figurki z malachitu, biżuterię i inne rękodzieło). Mieliśmy również okazję, by „dotknąć Afrykę” dzięki wizycie w Muzeum pełnym eksponatów, elementów afrykańskiej sztuki (maski, hebanowe rzeźby, przedmioty użytkowe, a także instrumenty muzyczne, w tym bębny… i wiele, wiele innych). Czuć było oddech i kulturę afrykańską. Pracowały w nas wszystkie zmysły i wyobraźnia; rodziła się dusza odkrywcy zafascynowana „nowym i niepoznanym”.
Po zwiedzeniu domu wyszliśmy na piękny ogród, gdzie czekała nas kolejna strawa – tym razem coś dla ciała – rekreacja sportowa (piłka nożna i badminton) oraz wspólny posiłek przy grillu, a także kolejna dawka rozmów i dyskusji. Było dużo śmiechu i radości.
Na koniec naszego pobytu zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Misjonarzy Afryki,
i z nieukrywanym żalem rozstania, ale i nadzieją na rychły powrót opuściliśmy ten piękny zakątek pulsujący niecodziennym rytmem życia i udaliśmy się – jakby trochę odmienieni – do naszej codzienności.
Ojcom Białym – Misjonarzom Afryki, w szczególności naszemu gospodarzowi – ojcu Pawłowi Mazurkowi MAfr składamy ogromne podziękowania za obecność, za przewodniczenie Mszy Świętej, za wygłoszoną homilię, za liczne opowieści, oprowadzenie po Domu Zakonnym i po Muzeum,
a przede wszystkim za gościnę i otwarte serce. Bóg zapłać!
tekst i fot. Magdalena Kołtyś