Wdzięczni za dar życia i powołania misyjnego śp. o. Gabriel’a Vernack

Z ogromnym smutkiem wspólnota Misjonarzy Afryki w Lublinie i polscy Ojcowie Biali pracujący w Afryce, przyjęli wiadomość, że w sobotę wieczorem 10 kwietnia 2021 r. w wieku 81 lat, zmarł o. Gabriel Vernack. Wielu z nas znało o. Gaby-iego z jego pobytu w naszej wspólnocie w Natalinie w latach 2004-07. W późniejszym czasie wielokrotnie wracał do Lublina, aby pomóc naszym klerykom w nauce języka angielskiego i francuskiego. O. Gaby od 1968 do 1985 r. głosił Ewangelię w Burundi, a w latach 1986-89 i 1995-2004 w Tanzanii.

Chcemy wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar jego życia i misyjnego powołania, za jego misyjne świadectwo w naszej wspólnocie w Lublinie. Był bardzo cenną osobą w naszym misyjnym domu, nie tylko dla Ojców, ale przede wszystkim dla kleryków.

Jako Polacy, ojcowie i klerycy, ze wzruszeniem przywołujemy te chwile naszego życia, które dano nam dzielić z o. Gaby-im. O. Gaby był osobą z dużym poczuciem humoru. Wciąż krążą miedzy nami historie i żarty z nim związane. Tytan pracy, do tej pory używamy śpiewników afrykańskich pieśni, materiałów liturgicznych i do nauki języka angielskiego, przygotowanych przez o. Gaby-iego. Nie do ocenienia okazała się jego profesjonalność przy uczeniu języków obcych już całego pokolenia polskich Ojców Białych. Zawsze był gotowy poświęcić się dla wspólnoty i wkładał wiele wysiłku aby jej służyć. Mimo podeszłego wieku potrafił dostosować się do nas znacznie młodszych i naprawdę dotrzymywał nam kroku. Odwaga w nauce języka polskiego na starość, gra na akordeonie i pianinie, pieczołowite przygotowywanie codziennej liturgii to konkretne przejawy jego miłości.

W poniedziałek, 12 kwietnia w naszej kaplicy podczas wieczornej wspólnotowej Eucharystii modliliśmy się o Miłosierdzie Boże dla jego duszy. O. Gaby zostanie pochowany w najbliższy czwartek, 15 kwietnia 2021 r. na cmentarzu Ojców Białych w Varsenare, w płn-zach. Belgii. W najbliższą niedzielę, 18 kwietnia 2021 r. o godz. 9.30 będziemy sprawować w jego intencji Eucharystię w parafii pw. Św. Stanisława na ul. Zbożowej.

Niektórzy z nas zauważyli, że odszedł w wigilię Małej Wielkanocy, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niech Miłosierny Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa wynagrodzi o. Gaby’emu szczęściem wiecznym za jego pracę w misyjnej winnicy. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen